Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zpravodajství - senzace nebo informace?

20. 01. 2014 19:42:57
V dnešní uspěchané době dáváme často přednost pohodlnosti a uvítáme, když nás někdo obslouží. Například místo přípravy jídla si jej koupíme již hotové ve fastfoodu nebo restauraci. Proč ne? Pokud příslušné gastronomii důvěřujeme a máme na to finanční prostředky, není třeba si to zazlívat.
Nalepte na Vaši televiziNalepte na Vaši televiziDalibor Dávid

Jak to je ale s informacemi? I ty si raději necháme naservírovat, než abychom si je sami vyhledávali. Šetříme tím čas. K tomu nám slouží mainstreamová média, kterým v této záležitosti maximálně důvěřujeme.

Tato média tak mají v rukou velkou moc. Protože jsou často jediným zdrojem informací dnešního člověka, mohou lehce manipulovat jeho myšlením, a ovlivňují tedy i jeho chování a náhled na život.

Schválně, pokud se díváte na televizní zpravodajství, jak se u toho cítíte? Zkuste se u toho někdy pozorovat. Časté negativní zprávy, obzvlášť v komerčních televizích, nás zdvihají ze židle. Rozčilujeme se, co se to kolem nás děje za hrůzy a další den si takové zpravodajství pustíme znovu. Vnímáme potom svět jako negativní místo, kde je třeba, místo žití, přežít.

Je logické, že prahneme více po senzacích, než po něco říkajících informacích. Často totiž není náš život pouhou procházkou, jak bychom si možná vnitřně přáli, ale zběsilým během. Nedostatek vlastních zážitků a emocí nás nutí vyhledávat je zprostředkovaně. Navíc senzace zaměstnávají naši mysl, a my tedy nemusíme přemýšlet alespoň na chvíli o svých vlastních problémech.

Možná si to někteří neuvědomují, ale veškeré informace nám média prodávají. Ví moc dobře, který typ informací vyžadujeme, co nejvíce sledujeme, o čem se nejvíce bavíme, na co nejvíc klikáme. Jsme to tedy my - poptávající, kdo určují nabídku. Nevnímáme však ten vedlejší efekt, který nám to přináší - díky bezmyšlenkovité konzumaci informací se chováme, jako bychom žili v iluzi. Přispívá tomu i fakt, že předkládané informace jsou prezentované většinou pouze z jednoho úhlu pohledu. Názorově se snadno ztotožníme s něčím, co "říkali v televizi" nebo "psali v novinách" - tím považujeme zprávu a její úhel pohledu za důvěryhodnou.

Rozlišujme iluzi od reality, senzaci od informace a nepřejímejme bezmyšlenkovitě názory druhých. Naopak se jimi inspirujme a přemýšlejme nad nimi sami za sebe. Jedině tak si zachováme vlastní identitu a nestaneme se jen součástí davu, který je veden někým jiným, možná s úmyslem mít z nás nepřemýšlející bytosti (a tedy lehce manipulovatelné), možná bez hlubšího úmyslu, ale za účelem zisku.

Sledujme informace, které nás skutečně zajímají. Sebevzdělávejme se, pokud se chceme dozvědět více. Zkoumejme věci z různých stran, protože není vše jen černé nebo bílé.

Autor: Dalibor Dávid | pondělí 20.1.2014 19:42 | karma článku: 16.49 | přečteno: 1153x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 329 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 252 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.