Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bojíte se? Sjednejte si pojištění. Zaplatíte však (nejen) penězi

23. 01. 2014 9:55:00
A tenhle znáte? Přijde strach za člověkem a ptá se ho: "Máš strach?" Člověk odpoví: "Nemám." Strach sklopí hlavu a odejde. Druhý den přijde strach znovu a ptá se člověka: "Opravdu nemáš strach?" Člověk se podívá na strach a odpoví: "Ne, nemám strach." Strach opět sklopí hlavu a odejde. Třetí den vidí člověk, jak jde za ním opět strach. Rychle zavře dveře a zamkne, aby se k němu strach nedostal a neotravoval ho pro něj hloupými otázkami. Strach to uvidí a spokojeně si libuje: "Konečně má člověk strach - ze strachu!" Bohužel to nebyl vtip. Nebo jste se snad zasmáli?

Bojíte se mít strach? Možná ne při sledování hororů, to jsou totiž pouze iluze, které na Vás z televize nevyskočí. Ale co kdybyste se měli bát o svou existenci nebo o svoje pohodlí? Tam už je to horší.

Existovat znamená skutečně být (ve smyslu pobývat) ve fyzickém světě. Někdo však pod pojmem existence vidí vlastní roli nebo sociální status ve společnosti. Jinými slovy - člověk nechce přijít o svou práci, protože se bojí o vlastní existenci. Nikdy se však nestalo, že by někdo zmizel z povrchu zemského, jakmile přišel o své zaměstnání. Z toho vyplývá, že lidé měří míru své existence, ač mylně, penězi, protože právě ty za odvedenou práci dostávají. Nic jiného, než stopnutí finančního přísunu, by se totiž po ztrátě zaměstnání nestalo.

A teď někdo namítne: "A co budu asi jíst, když nebudu mít peníze? Jak uživím své děti? A jak splatím půjčky, které jsem si vzal? Přijde exekutor a všechno mi sebere! A půjdu bydlet na ulici, v lepším případě pod most, kde na mě nebude pršet."

Na strachu tedy začaly vydělávat pojišťovací instituce. Nechcete přijít o práci? Pojistěte se a v případě, že se tak stane, jste zabezpečen do doby, než si najdete jinou. Nechcete, aby Vaše rodina strádala, kdybyste náhodou odešel na onen svět? Pojistěte se a my dáme Vaší rodině odškodné. Nechcete přijít o svůj krásný dům nebo byt? Co když Vám vyhoří nebo Vám ho někdo vytopí či vykrade? Pojistěte se a budete v klidu. Tak by se dalo pokračovat do nekonečna.

Vše to souvisí s naším komfortem - pohodlím, na které jsme zvyklí a nechceme ho ztratit, dokonce se ani nechceme o něj bát. Proto zavíráme dveře před strachem a nechceme ho poslouchat. Raději ať se s ním vypořádá někdo jiný - klidně mu za to zaplatíme. Počkat, na to ale potřebujeme peníze! Tak to nám skutečně nezbývá nic jiného, než vydělávat a držet ústa a krok. Z platu se nám navíc strhává povinné sociální a zdravotní pojištění a jsme-li vlastníky motorových vozidel, tak musíme platit také povinné ručení.

Pak člověk přijde domů a zjistí, že dře jak mezek a nic moc mu na živobytí nezbývá, dokonce ani síla opravdově žít. Přitom si chce pořídit ještě novou placatou full HD televizi, protože ji má i soused Tonda nebo koupit svému dítěti tablet, aby nebylo ve škole šikanováno nebo aby bylo chvíli ostatními obdivováno, než přijde na trh nový model. Bankovní i nebankovní sektor tedy nabídne půjčku a vyčerpaný člověk je v tom zapykaný až po uši.

Až v tomto bodě je na místě mít strach. Nikoliv však o mylně specifikovanou existenci či komfort, nýbrž o svou vlastní svobodu. Pokud se nestane zázrak, stáváme se v tomto případě novodobými otroky systému.

Tak co je tedy lepší? Nebát se strachu o svůj komfort nebo nemít strach o svou vlastní svobodu?

Něco pozitivního na konec: Člověk je od přírody tvorem velice kreativním - každý v něčem jiném. Pokud svou kreativitu vyživuje a nenechá ji chátrat, nemusí se bát, že by nenašel řešení, jak z tak nevlídné situace odejít. Tvoření hodnot a sebezvdělávání v tématice, na kterou se zaměřuje naše kreativita, jsou jejím vyživujícím hnojivem, díky kterému dříve či později sklidíme kvalitní plody.

Pamatujme, že peníze by měly sloužit nám, ne my jim. Stejně tak i systém by tu měl být pro nás, nikoliv my pro něj.

Autor: Dalibor Dávid | čtvrtek 23.1.2014 9:55 | karma článku: 19.29 | přečteno: 1635x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 332 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 253 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 368 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.