Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam se poděla naše identita?

31. 01. 2014 18:20:00
Nedávno jsem byl přítomen na pohovoru s jedním člověkem, říkejme mu třeba pan X. Pan ředitel se ho zeptal: "Co by vás nejvíce bavilo na této práci?" A pan X nedokázal odpovědět - nečekal takovou otázku. Ředitel se přesto dožadoval odpovědi a pan X tedy odpověděl: "Mně nevadí dělat cokoliv."

Tak to bohužel bývá. Mnozí z nás se nezamýšlí nad tím, co by nás doopravdy bavilo nebo co bychom chtěli, ale nad tím, co se od nás očekává, aby nás bavilo. Co kdybychom náhodou odpověděli špatně a znelíbili bychom se tím? Možná si pan X myslel, že kdyby řekl, co by ho skutečně bavilo, byla by to špatná odpověď a práci by nedostal. Takové otázky však nemají žádnou správnou nebo špatnou odpověď. Mnozí z nás však neumí odpovědět vůbec, protože nad tím nikdy nepřemýšleli. Proč taky? Celý život je přece o tom, co bychom měli dělat nebo co bychom měli chtít a ne o tom, co skutečně chceme (dělat).

Nevíme-li, co skutečně chceme, znamená to, že ani nevíme, kdo jsme. Kam se však poděla naše identita? Ztratila se jako pára nad hrncem a my si toho ani nevšimli. Nemít identitu znamená být jakýmsi robotem, který je naprogramován přesně na to, co by měl dělat. Sám od sebe si robot nedokáže odpovědět, odpověď mu je naprogramována.Identita

A tak, když se setkávám s cizími lidmi, často mi takové roboty připomínají. My jsme však lidé a každý člověk má v sobě touhu nalézt svou identitu, smysl života a vnitřní pokoj. Současný systém, kterému mnozí slepě důvěřují, nedává prostor pro takové poznání, dokonce takové poznání vytěsňuje, jako něco kontraproduktivního, zbytečného a nepotřebného.

Začíná to již v dětství. Mnohé děti vychovávají robotí lidé k obrazu svému. Škola, tvářící se jako vzdělávací instituce, k tomu také přispívá. Nauč se to nazpaměť, srovnávej se s ostatními, jdi s davem, uč se a bude se ti dařit dobře v naší společnosti. Dítě, které vidí pouze tento úhel pohledu, se lehce díky důvěře ve své okolí nechá zmanipulovat a náhle se stává naprogramovaným robotem. Další úhel pohledu přece neexistuje, když to tady takhle "funguje". Přece by mi ho někdo ukázal, kdyby existoval, řekne si podvědomě.

Robotí lidé neznají pravou podstatu štěstí. To je totiž ukryto hlouběji, než pouze v povrchních a pomíjivých věcech. Štěstí nejsou peníze, stejně jako láska není jen sexuálním uspokojením. Štěstí je, jak říkám já, radostí naší duše. Když však duše, jejímž hlavním orgánem je srdce, je potlačována rozumem, jehož hlavním orgánem je mozek, není cesty k nalezení skutečné podstaty bytí, smyslu života a vnitřní spokojenosti.

Proč je to tak nastavené? Konspirační teoretici mluví o cíleném manipulování Illumináty prostřednictvím systému a jejich touze podmanit si takto svět. To celkem dává smysl, ale nezapomínejme na to, že jsme to my, kdo tento systém tvoří a podporuje jeho ideologii, ať už nás ovládá díky Illuminátům nebo bez nich.

Je celkem jedno, jestli systém vznikl jako lék na nepřehlednost světa nebo za účelem sjednocení či usnadnění obchodu. Skutečností je, že nám bere naši identitu. Ale jsme to my, kdo si ji necháváme brát.

Autor: Dalibor Dávid | pátek 31.1.2014 18:20 | karma článku: 18.53 | přečteno: 2138x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 329 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 252 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.