Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pán tvorstva nebo samozvaný mluvčí?

4. 02. 2014 22:25:00
Ideologie současné západní společnosti je přesvědčena o tom, že člověk je pánem tvorstva. Důkazem je údajně naše schopnost přemýšlet, používat nástroje a další odlišnosti, která zvířata, rostliny nebo prvoci "neumí". Chováme se však jako páni tohoto světa? Ano, možná až příliš...

Jsme na vrcholku pomyslné pyramidy a pod námi je vše ostatní - fauna i flóra. Z naší mysli se zrodila tato ideologie, kterou však mnozí špatně pochopili. Místo toho, abychom tedy přistupovali k tvorům a organismům, které jsou "pod námi" zodpovědně, ubíráme se často k přístupu majetnickému. Proč by ne, když nám v tom žádný živočich nemůže zabránit nebo nám dostatečně oponovat?

Sami jsme si určili, že my jsme vůdcové této planety, ale zapomněli jsme, že být vládcem nebo vůdcem znamená být moudrým, nikoliv pouze chytrým. Moudrost nepramení jen z vědeckých poznatků, jak si dnes mnozí myslí. Moudrost je jistá filosofie, patří k ní zkušenost, rozvaha, nadhled.

Samozvaní mluvčí tvorstva - to jsme. Nemůže nám nikdo oponovat, ani strom, ani kráva, dokonce ani inteligentní delfín. A to z jednoho prostého důvodu - nemluví naším jazykem. Ale co když je to právě o tom, že jim zkrátka nerozumíme? Nemyslím tím rozeznat zvuky a přeložit je do lidské řeči, jako to uměla Arabela v pohádkovém seriálu. Myslím tím jisté vcítění, pochopení principu a koloběhu přírody, která nám byla dle logické úvahy svěřena.

Namísto opečovávání přírody a učení se z jejích principů, které tu byly dávno před námi (a které by nám jistě usnadnily život bez použití agrese - viz. například permakulturní pěstování), ji jen vysáváme nebo ničíme pro "blaho" lidské společnosti a ve jméně pokroku. Záměrně je slovo "blaho" v uvozovkách. Tímto stylem totiž nejde o blaho jako takové, ale pouze o jistou iluzi blaha, kterou si tímto uměle vytváříme.

Nemusíme se stěhovat do týpí ani do jeskyně či do chýše v lese. Zůstaňme tam, kde jsme, jen by bylo dobré zamyslet se a vést s přírodou jistý vnitřní dialog - začít ji vnímat a naučit se pracovat s jejími energiemi. Využívat, ale ne zneužívat. Brát, ale i dávat. Nemyslet jen na sebe, ale i na ni, a to už jen z toho důvodu, že jsme její součástí, ať už se nám to líbí nebo ne.

Láska k moci by měla být vystřídána mocí lásky. Zní to jako klišé? V době, kdy se jeden člověk k druhému chová stejně, ne-li hůř jako k přírodě, se není čemu divit. Ale každé malé dítě ví a cítí, že bez lásky není štěstí - to skutečné, nikoliv to povrchní. Jen na to při dospívání postupně zapomíná díky vlivům okolí, které již zapomnělo.

Tak, drazí spolupáni tvorstva, jsme jediným druhem na této planetě, který, když vymře, nic hrozného se nestane. Nechovejme se tedy jako zhoubný nádor, ale jako symbiont, jinak od vymření nebudeme daleko.

Začínáme přemýšlet?

Autor: Dalibor Dávid | úterý 4.2.2014 22:25 | karma článku: 11.87 | přečteno: 714x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 332 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 253 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 368 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.