Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak získat zpět svou energii?

18. 02. 2014 18:40:00
Chybí Vám energie a jste kvůli tomu nervózní, podráždění a unavení? Pokud Vám tento stav nevyhovuje a chcete s tím něco udělat, je na čase zjistit, proč energii ztrácíte a kde ji můžete zpátky načerpat.

Dnešní člověk svým životem kolikrát nekráčí, ale přímo letí. Musí tohle a támhleto, jinak by se mohlo stát toto či tamto. Ráno jít do práce, protože peníze jsou potřeba. Tam strávit přinejlepším třetinu dne a prodat tím své dovednosti a (nebo) svůj čas. Po práci obstarat nákup, jídlo nebo jiné potřebné záležitosti a volný čas strávit u televize, na kterou nepotřebuje vydávat žádnou energii (snad kromě emocí u zpráv či seriálů).

Kam se ta energie ztrácí, když člověk dělá vše, co "má dělat"? Možná je problém právě v tom, že skutečně děláme to, co bychom měli, místo toho, co bychom chtěli. Protože pokud bychom dělali to, co chceme, energie bychom naopak měli na rozdávání.

Realita je však jiná. Už jen strach nám bere energii a ne pouze strach o naše společenské postavení nebo životní úroveň, majetek či existenci, ale i strach ve formě vzteku a rozčilování. Tyto negativní emoce jsou jen strachem převlečeným za protiútok či obranu proti útoku. Jiní lidé, kteří nás zahlcují svými problémy a potřebují politovat či slyšet Vaše souhlasné "to jo no" nebo vidět souhlasné pokyvování hlavou, nám tím také berou energii. Nemluvě o běžně dostupných médiích, které nás z větší části informují o negativních zprávách jakožto senzacích.

Jinými slovy, energii nám berou negativní postoje, které vychází buď z nás nebo které svou pozorností podporujeme. Může se jednat i o stěžování si na politickou situaci nebo pomlouvání sousedky.

Zvyk je železná košile, proto mnozí jedinci nezvládnou změnit svůj postoj tak, aby se dokázali bránit proti úniku energie. Proto je třeba zamyslet se nad tím, kde energii vzít zpátky. V první řadě je třeba zdůraznit, že jídlo k tomu nestačí. Co se týká stravování, je na pováženou, zda strava, kterou mnozí z nás konzumují, je skutečně bohatá na energii. Pokud chcete získat životní energii (a ne pouze fyzickou) z masa nebo fastfoodu, jste na špatné adrese.

Čím by se každý mohl dobít, je pobyt v přírodě pod holým nebem, nejlépe pokud nejsou Slunce či hvězdy ukryté za mraky. I doma se můžete dobíjet, a to činností, která Vás baví. Pokud rádi něco tvoříte, tak si na to najděte alespoň chvíli - tomu se říká duševní hygiena. Relaxace (ale ne u televize) či meditace (například před usnutím v posteli) je také dobrým zdrojem. Energií se dá dobít také pomáháním druhým (například vynesením tašky starší sousedce do horního patra), upřímným pozdravem s úsměvem na tváři nebo komplimentem pro paní za přepážkou.

Jinými slovy, energii lze načerpat pozitivními postoji, chováním a myšlením, regenerací sebe sama. Pokud si uděláme radost něčím hmotným, co si koupíme, je to jen energie dočasná a vlastně to je jen výměna jedné energie za druhou. Peníze jsou v jistém smyslu zmotněná energie, kterou vkládáme do práce, za kterou jsme je vydělali.

V zásadě platí pár pravidel pro získání energie:
1) Rozdávejme radost druhým - tím budeme mít radost i my.
2) Mějme rádi sami sebe, protože jen tak můžeme mít rádi nejen ostatní lidi, ale i životní prostor včetně přírody. Avšak pozor, sebeláska by neměla přerůst v sobectví.
3) Provádějme duševní hygienu tvorbou, relaxací nebo meditací.
4) Nenechme se ovládat negativními vlivy okolí a strachem.

Člověk, který má dostatek životní energie, se nejen cítí skvěle, ale také není tolik náchylný k nemocem. A pro materiálně založené lidi je výhodou i fakt, že je to nemusí stát ani korunu, naopak ušetří (například za případné prášky). A navíc, kdo má životní energii, je přirozeně sexy.

Inspirujte se Dobrou Lavinou - iniciativou pro lepší svět plný energie

Autor: Dalibor Dávid | úterý 18.2.2014 18:40 | karma článku: 10.48 | přečteno: 784x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 329 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 252 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.