Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Staňme se vyspělými a vraťme se z iluze do reality

1. 03. 2014 11:20:00
V osmnácti letech je u nás člověk oficiálně dospělý. Může díky tomu řídit automobil, pít alkohol a kouřit cigarety (bez nutnosti se skrývat či to tajit), mít svatbu a další právní úkony. Ano, tento věk, který určuje naši dospělost, byl vytvořen právem - zákonem. Zákon však nikdy nemůže určit skutečnou dospělost jedince a škatulkovat tím své občany.

Děti jsou dle mého názoru ještě neposkvrněné bytosti, které čerpají svou energii z bezprostřednosti a radosti. Když je dítě drzé, chce jen více pozornosti - je to známka toho, že se mu jí nedostává. Dost mě zaskočí, když si dítě povídá například v čekárně a máma mu řekne, aby byl zticha. Být zticha je normální, ale proč? Čeho se ta máma bojí? Že si o ní budou ostatní něco špatného myslet nebo že to dítě otravuje svou mluvou ostatní v čekárně? V jádru tím jen dává najevo, že je to ona, kterou by to otravovalo nebo že ona by si o ostatních něco špatného myslela.

Od dětí bychom se měli učit a ne je utvářet k našemu obrazu. Argument, že svět je zlý a krutý, je sice z jistého pohledu pravdivý, ale jak ho udělat lepším, když své děti vychováváme ve stejném duchu, to jest aby přežily, nikoliv aby žily?

Pamatuju si, že jako dítě jsem si říkal "Jsem ještě malý na to, aby mě někdo bral vážně" a bylo to tak. Proto jsem se ani před dospělými moc neprojevoval.

Mnozí chtějí omládnout - v mládí vidí krásu. Není divu - je nám prezentováno, že vypadat mladě je synonymem ke kráse. Na vnitřní krásu se zapomíná, i když je nejdůležitější. Mít co nejméně vrásek je v kurzu, ale zamyslel se někdy někdo nad tím, že i na každé vrásce je něco krásného? Je snad touha omladit se touhou oddálit se od stáří a následné smrti? Pokud ano, v jádru je jasné, že člověk ještě umřít nechce, a to z jednoho prostého důvodu: ještě pořádně nežil.

Žít bohužel pro mnohé znamená koupat se v požitcích. Bohatý sexuální život, časté omámení omamnými látkami jako je třeba alkohol nebo vše dohromady spolu s tancem na diskotéce. Obklopování se nepotřebným majetkem, který zvedá naši prestiž. Pocit, kdy nám ostatní závidí, vnímá hodně lidí jako vítězství. Je to však v jádru jen vítězství nad tím, že nemusíme závidět my. Tento únik od reality do iluze je jen dočasným uspokojením.

Pokud chceme uspokojení trvalé, musíme se stát vyspělými, to jest moudrými. Moudrost není to samé, co chytrost. Moudrý je ten, kdo má nadhled (a tedy vidí věci z různých úhlů pohledu) a ne ten, kdo má přejaté znalosti a úhel pohledu pouze jeden. Je to také zkušenost, ne jen teorie přečtená v moudré knize. Ten, kdo moudře žije a ne jen přemýšlí, je skutečně vyspělým.

Je nesmysl tvrdit, že moudrost přichází s věkem. Starý člověk sice může mít více zkušeností, ale jak s nimi naložil, jak se z nich poučil a co si z nich vzal - to je důležité. Čtyřicetiletý člověk může být moudřejí, než osmnáctiletý, ale i naopak. Není tedy nutné argumentovat větou typu "Co ty o tom víš, když je Ti teprve tolik a tolik...", naopak - tento výrok je jen přiznáním, že nás nenapadla moudřejší reakce a že jsme zahnáni, jak se lidově říká, do kouta, někým, o kom je naše ego přesvědčeno, že moudřejší není.

Moudrý člověk je tak starý, na kolik let se sám cítí.

Nejsme tu však od toho, abychom se "přečůrávali", kdo je moudřejší a vyspělejší, ale abychom se respektovali. Ať už je to věk, národnost nebo vzhled - nic z toho není skutečným důvodem k nerespektování druhého člověka. S tím souvisí i souzení druhých. Hodnotíme, soudíme, odsuzujeme, aniž bychom kráčeli cestou toho druhého a dívali se na danou skutečnost jeho očima.

Ano, v návycích soudit a přizpůsobovat se ideologii naší společnosti, jsme vyrůstali. Této iluzi však můžeme lehce odolat, pokud nad tím začneme jen přemýšlet. Nedávat tolik energie svému egu, ale své moudrosti, je cestou k osvobození se od předsudků a zlozvyků, kterým jsme učeni od útlého věku rodinou (která byla učena stejně), školstvím, médii a korporacemi, které z tohoto konzumního životního stylu těží nejvíce.

Doporučuji knihu: Erich Fromm - Umění milovat

Autor: Dalibor Dávid | sobota 1.3.2014 11:20 | karma článku: 9.22 | přečteno: 462x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 329 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 252 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.