Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chcete mít stabilní a zdravý vztah?

24. 03. 2014 17:30:00
Problematika fungujícího vztahu není vždy tak složitá, jak se na první pohled zdá. Existuje několik osvědčených přístupů ke vztahu, které zaručují jeho růst, stabilitu a pevnost.

Nepleťme si lásku se sexualitou

V dnešní době na nás koukají z reklam, televizních klipů a seriálů, módních časopisů a jiných podobných médií lehce oděné a vyzývavé dámy a lehce odění a vyzývaví páni. Možná si to mnoho z nás neuvědomuje, ale takové věci nám určují životní styl. Když to zahlédneme, přijde nám to normální a zároveň vyzývavé. Cítíme touhu tímto způsobem žít (být co nejvíc sexy) a praktikujeme ji do očekávání od stávajícího partnera nebo naopak, při hledání nového. Jinými slovy, je třeba mít sexy partnera (partnerku), protože jdu s dobou a navíc je to rajcovní. Ten zbytek jde stranou nebo se uvidí časem.

Ten zbytek je však, dle mého mínění, právě tím důležitým. Pokud má vztah fungovat, nemůže jít primárně o vzhled, ale o touhu poznávat druhého, nalézat vzájemné pochopení, nikolliv přetvářet druhého k obrazu svému. Jde o jistý kompromis, propojení (propletení) obou jedinců do jednoho.

Na místě prvním komunikace

Plzákův citát "Zatloukat, zatloukat, zatloukat" na mě působí jako Leninovo "Učit se, učit se, učit se" - v jádru je myšlenka myšlena dobře, avšak lidé si ji vykládají svým způsobem. Tak jako místo "učit se" bych spíše volil "sebevzdělávat se", "zatloukat" bych nahradil "nepřilévat olej do ohně". Nejspíš by to ale potom neznělo tak odvážně a revolucionářsky.

Zatloukání si mnoho lidí pravděpodobně spletlo se zatajováním, lhaním či mlčením. Pokud mezi sebou partneři nemluví, začíná období předsudků, domýšlivosti a útočnosti, a tím pádem je vztah na začátku svého konce. Avšak pokud partnerům na jejich vztahu záleží, v takovém případě se nenechají ovládat egem a ješitností a hledají příčiny jejich vzájemného chování. Těmi příčinami jsou mimo jiné v mnoha případech špatná či žádná komunikace, která způsobuje ve vztahu vystřízlivění, setrvačnost, nenávist, či dokonce hledání jiného partnera.

Mluvit spolu o všem znamená proplétat se do sebe a vzájemně se chápat, doplňovat, poznávat. Snažit se porozumět druhému, co nám chce ve skutečnosti říct a nedomýšlet si své teorie je základem zdravé komunikace. Například, když je muž na svou ženu nepříjemný, nemusí to hned znamenat, že má milenku, ale že ho třeba trápí v práci něco, o čem nemluví. Než si domýšlet, je lepší se zeptat, diskutovat. Myslíš to takhle či jinak? Na tom je dobré budovat základy vztahu. Zabráníme tím vzájemnému poznávání pouze přes sexuální prožitky, jejichž intenzita časem klesá a vztah díky tomu přestává být dostatečně atraktivní.

Je třeba mluvit o všem. O touhách, snech i obavách, o nápadech, názorech, prožitcích apod. Jedině tak dojde k propojení obou jedinců a milenecký vztah se promění v partnerský. Takový vztah se rovná mileneckému vztahu s prvky přátelství.

Na místě druhém prožitky

Ve vztahu, kde komunikace vázla a stala se nezdravou či úplně zmizela, je zrpvu těžké nalézt opět společnou řeč. K obnově dopomůžou společné zájmy, a i když ani ty neexistují (nebo jsou prozatím schované), tak společné zážitky a prožitky. Kino však mnohdy nestačí. Je třeba zažít něco nového, v nejlepším případě dobrodružného. V takovém případě dojde k novému utužení. Ani nostalgické zážitky nejsou tak dobré, jako ty nové a dobrodružné. Nostalgie nás totiž vrací do minulosti, zatímco nové prožitky vytváří novou etapu vztahu.

Experimentování a boření bariér zvyšuje intenzitu prožitků a omlazují vztah. Není dobré být příliš konzervativní, naopak je dobré mít nadhled.

Budování důvěry

Zdravá komunikace a vzájemné prožitky nepřímo vytváří mezi partnery důvěru. Vzájemná důvěra signalizuje stabilitu vztahu bez nutnosti přehnané žárlivosti. Žárlivost zdravá není však na škodu - ukazuje, že máme o partnera stále zájem.

Pokud podvádíme svého partnera, utíkáme tím ze stereotypu (hledáme něco nového) nebo si chceme něco dokázat. V každém případě jde o věci, o kterých když se nemluví, ničí vzájemnou důvěru, komunikaci a celý vztah. Zapírání a mlčení přivolá celému vztahu mnohdy destruktivní zkoušku, která rozhodne o dalším jeho osudu.

"Důvěřuj, ale prověřuj" nemusí být ve vztahu pravdou, pokud oba vědí, co chtějí a pokud o tom mluví.

Nekonvenční přístup

Nebudeme-li kopírovat vztahy celebrit a postav z televizního seriálu, máme napůl vyhráno. Nejsme stejní a je nesmyslné chtít člověka vedle sebe předělávat či ho nutit, aby byl podle našich představ a ideálů. Tady nejde o vedení bitvy mezi sebou, nýbrž o harmonické soužití. Harmonické soužití je o bezpodmínečném přijetí druhého, ale zároveň o vzájemném přizpůsobení a kompromisu.

V přátelském prostředí lépe vyrůstá i společný potomek, kterému tímto dáváme do vínku zdravé základy jeho budoucích vztahů. Děti totiž kopírují chování svých rodičů i bez vlastního povšimnutí. Bavit se o tom, zda je lepší žít na bitevním poli, v tiché domácnosti nebo naopak v radosti ze života, není jistě třeba.

Platí i pro jiné vztahy

I mezi přáteli a v rodině je třeba komunikovat, poznávat se, pochopit se a být empatický. Nedostatečná komunikace v těchto případech sice nemusí způsobovat domýšlivost nebo nenávist či ukončení vztahů, ale oddalování se od sebe. Lidé se stávají sobě vzdálení, často trpí samotou či izolací a v budoucnu toho mohou litovat.


Vztah není módním trendem, nýbrž spojením, které je třeba udržovat, má-li nám přinést ovoce a udělat nás šťastnými.

Autor: Dalibor Dávid | pondělí 24.3.2014 17:30 | karma článku: 12.22 | přečteno: 861x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 329 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 252 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.