Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Změna systému je cestou k uzdravení společnosti

27. 04. 2014 12:52:00
Západní kultura je iracionální a narušená. To řekl již Erich Fromm, uznávaný německý a americký psycholog, sociolog a filozof 20. století. A měl pravdu, jen si to mnozí z nás raději nepřiznají. Paradoxně je příčinou této narušenosti strach ze svobody.

V současnosti žijeme ve společnosti, která je postavena na nešťastných základech: konzumním životě a hodnotách z něj vyplývajících. Kapitalismus nám určuje hodnoty, kterými jsou úspěšnost, materiální zisk či ekonomická aktivita. Není proto divu, že tyto hodnoty vkládáme i do osobních vztahů, čímž se stáváme oddělenými, vzdalujícími se sami sobě.

Po revoluci jsme plni radosti přešli z autoritářského komunismu do svobodného kapitalismu. Byl to však krok z bláta do louže. Každý z těchto systémů vede k robotizaci společnosti, kde člověk ničí svůj svět i sebe samého, a to díky nudě nesmyslného života, kterou již nedokáže déle snášet.

Jsme pouhým nástrojem k dosažení současných společenských hodnot, které jsou postaveny na konzumu a ekonomice. Tyto cíle nepramení z nás samotných - byli jsme naučeni takto existovat. Chybí nám proto dostatek lásky, kreativity a ztrácíme svou vlastní identitu. Jinými slovy, přirozenost člověka upadá a společnost je díky tomu nemocná - iracionální a narušená.

Hledáním příčin se však každá nemoc dá vyléčit. Potlačování symptomů (zákony, nařízení atp.) nestačí. Příčinou narušené společnosti je oddělenost člověka od přírody a následné osvobození od církevních a světských autorit. Z takto nabyté svobody dostal člověk strach a místo hledání své přesažnosti (která je další přirozenou potřebou člověka) se zaměřil na zvýšení svého hmotného blahobytu.

Jen tím, že člověk začne být v souladu se světem, nebude se příliš soustředit na vlastnění a začne být vnímavý a empatický, se společnost může uzdravit. Zajímat se o druhé lidi a přírodu, stát se více aktivním v osobním životě i politice, zdokonalovat se a sebevzdělávat, umět rozlišit dobro a zlo - to jsou kroky, kterými se nastartuje samovolná změna systému k lepšímu.

K tomuto poznání dospívá stále více a více lidí, a to i přes sílu médií, která zarytě pokračuje v propagaci současného systému jako jediného správného. Lidská přirozenost je silnější, než umělé a iluzorní systémy, které člověk kdy vytvořil, a které se dříve či později rozpadnou.

Doporučené literatura:
Erich Fromm - Cesty z nemocné společnosti (The Sane Society)
Erich Fromm - Mít nebo být? (To have or to be?)

Autor: Dalibor Dávid | neděle 27.4.2014 12:52 | karma článku: 14.83 | přečteno: 557x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 329 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 252 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.