Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč jsou lidé (ne)šťastní?

7. 09. 2014 18:28:30
Lhát, podvádět, závidět, pomlouvat, stěžovat si - zkrátka živit se negativní energií - to dnes umí každý. Není divu, když jsme takto vedeni současným společenským systémem. Ale pomáhat, vcítit se, přát dobré, konat dobré - to je pravé umění.

Zní to jako klišé? Klišé je klišé v případě, že se o tom jen mluví a nekoná se to. Takže ano, klišé je to pro ty, co budou stále lhát, podvádět, závidět, pomlouvat či si stěžovat. Ale pro ty druhé je to životní cesta, která jim dodává neuvěřitelnou dávku energie, díky které jsou šťastní; která jim otevírá nové možnosti a dodává jim radost ze života.

No jo, ale žít láskou, pokorou, dobrem, vděčností a empatií znamená být zranitelným, namítnou mnozí lidé. A takoví zranitelní lidé mohou být lehce zneužíváni a dá se jim snadno ubližovat. Já osobně si to však nemyslím. Podle vlastních zkušeností je tomu právě naopak. Lidé, kteří vyspějí (fyzicky dospět nestačí) a stanou se vědomými (to jest dobrými), se zároveň stávají silnými. Automaticky si z každé zkušenosti berou ponaučení a posouvají se dál - dá se metaforicky říci, že rozkvétají.

Copak člověk, který se uchyluje k živení se negativní energií, má dostatek energie pro vlastní regeneraci těla i duše? Tělo takový nápor nakonec stejně nevydrží a někde se to projeví. Navíc se nechají lehce ovládnout míněním druhých, a tím nemyslím jen lidi v okolí, ale i média hlavního proudu či marketing zahrnující třeba i reklamy. Jinými slovy, stanou se lehce manipulovatelnými. A takové lidi systém potřebuje.

Není žádoucí stát se vědomým člověkem, protože současný systém není na takové lidi stavěn. V současném společenském systému je totiž na prvních třech místech tržní hospodářství, konzumní styl života a úpadek morálních hodnot. Celá společnost se proto stává nemocnou a projevuje se to na ní co do celku.

A že dnes vědomí lidé neuspějí? A co to ten úspěch vlastně je? Materiální bohatství? Majetek, peníze, top zaměstnání? Takto si úspěch vysvětluje systém. Já moc dobře vím, že úspěch spočívá v růstu sebe samotného, ne v růstu čísel na bankovním kontě. A pokud člověk nevyroste (rozumějte jako nevyspěje či nerozkvete), nebude nikdy šťastný a spokojený.

Nejspíš jsem toho nezažil tolik, co jiní z takzvaných Husákových dětí, ale podle toho, co vidím okolo sebe (roboty a dospělé děti, které jako dospělí nemluví ani se tak nechovají), mohu se s klidem na duši považovat za více rozkvetlého, než jsou oni. Neznamená to však, že jsou podřadní, to vůbec ne. Jaký je na to recept - stát se více rozkvetlým? Zkoumat vše z různých úhlů pohledu a zajímat se o příčiny. Kdo zná příčinu, ví mnohem víc. A kdo ví, stává se vědomým. A kdo se stane vědomým, nestává se tím pádem jen dobrým, ale hlavně šťastným - navenek i vnitřně. Volba je na každém z nás.

Autor: Dalibor Dávid | neděle 7.9.2014 18:28 | karma článku: 11.91 | přečteno: 487x

Další články blogera

Dalibor Dávid

Jak najít odpovědi na nezodpověditelné otázky?

Existuje něco před a po tomto našem fyzickém životě žitém v čase a prostoru? Takové a další otázky se v hlavách zvídavých lidí (těch, jejichž zvídavost již nebyla potlačena) objevují tím častěji, čím více se snaží najít odpověď.

21.1.2016 v 21:21 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 295 |

Dalibor Dávid

Harmonie na těle i na duši

Jsme přesyceni podněty, a to přináší našemu organismu nejen nadměrnou zátěž, ale i zdravotní problémy fyzického i psychického rázu. Jsme totiž součástí přetechnizovaného světa, kde roste napětí, vzruch a agresivita, zatímco kvalita životního prostředí a mezilidských vztahů klesá. Naše nervová soustava dostává díky takovým životním podmínkám pěkně zabrat a psychosomatické potíže se na nás lepí jako moucha na mucholapku.

1.2.2015 v 16:45 | Karma článku: 6.23 | Přečteno: 409 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část první

Ano..7 pilířů pseudohumanismu – takto se měl článek jmenovat a o nich měl článek pojednávat...(ještě mám zadat alespoň 6 znaků, abych splnil podmínky perexu, ale méně, než kolik jich má následující věta, no to je skvělé)

22.9.2017 v 19:20 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 332 |

Jan Ziegler

Odboráři lidem škodí a moc

Řekl bych dokonce, že ještě víc než alkohol a cigarety. Oni sice tvrdí, že hájí zájmy zaměstnanců, ale svými skutky dělají opak. Jestliže brání snižovaní odvodů za pracovníky, brání i zvyšování platů.

22.9.2017 v 19:16 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 277 | Diskuse

Jiří Turner

Teroristi v Čechách nekřičí: „Allahu akbar!“ Řvou: „Uber!“

Tak už je to i u nás! Jedni vyhrožují blokádou Prahy a likvidací konkurence a druzí chtěli vyhodit do vzduchu vojenský vlak. Ti první našli inspiraci v 90. letech u mafiánů od Thorgesu a ti druzí se asi zhlídli v Bakuninovi.

22.9.2017 v 19:06 | Karma článku: 9.75 | Přečteno: 253 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak to, že soud osvobodil anarchisty obžalované z útoku na vlak?

Anarchisté byli ovšem obžalováni toliko z přípravy útoku, ne útoku samotného. Ale taková manipulace s fakty už k práci našeho blogera používajícího falešnou identitu (stejně jako policejní a jiní agenti), už tak nějak patří

22.9.2017 v 18:21 | Karma článku: 7.98 | Přečteno: 368 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Jsem optimisticky naladěný idealista, který se přesto považuje za realistu. Mám rád zkoumání různých úhlů pohledu a následné hledání odpovědí na společenské, převážně sociální, otázky. Nejsem zastáncem uzdravování společnosti formou potlačování symptomů, nýbrž hledáním příčin a jejich následné vyřešení. Mezi má oblíbená motta patří "Nic není nemožné", "Všechno jde, když se chce" nebo také "V jednoduchosti je síla a krása".Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.